Anasayfa Planör

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Helsinki' for 'EEST/3.0/DST' instead in /home/burakkyn/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Helsinki' for 'EEST/3.0/DST' instead in /home/burakkyn/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Planör

Havacılar “sonsuz maviliklerin eşsiz güzellikleri” diyorlar planörlere. Gökyüzünde süzülüşlerini, masmavi sularda yüzen kuğulara benzetenler “Beyaz Kuğular” diye niteliyorlar. Uçarken, kanatlarının rüzgarlarla sürtünüşünde çıkan sesteki melodiyi yakalayanlar da “sessizliğin müziği” diyorlar. Bu tanımların hepsindeki ortak nokta aynı. Planör denilen hava aracının taşıdığı ESTETİK.


Planör, vinç sistemiyle ya da Vilga denilen bir başka aracın çekmesiyle havalanan ve belli bir yükseklikte Vilga’yla bağlantısını koparıp atmosferin alçak katmanlarındaki DİKEY-YATAY hava akımlarından yararlanarak uçan motorsuz bir hava aracıdır. Bu sporda amaç, en kısa zamanda en uzun yolu kastetmektedir. Bu nedenle planörlerin ÜSTÜN BİR AERODİNAMİK yapıda olması gerekir. Şöyle bir örnek verebiliriz. YARIŞMA TİPİ, ortalama bir planör bir metrelik yükseklik kaybettiğinde 35 metre ileri doğru süzülür.


Planör yarışmaları MESAFE (en uzun mesafeye gidebilmek), ZAMAN (en kısa sürede gidebilmek) ve AKROBASİ (planörde yapılan çeşitli gösteriler) olarak düzenlenir.


Havacıları, mesleklerinin temelini MOTORSUZ UÇUŞA dayandırdıkları için planörcülük dünya havacılığında önemli bir yere sahiptir. Çünkü bu araçla yapılan uçuşta insan ortam olarak havayla doğrudan bir temas içindedir ve (motorsuz olduğu için) kulaklarında motor gürültüsü yerine, kanatların rüzgara sürtünmesinde doğan okşayıcı bir ses vardır. Bu koşullarda insan, uçtuğu sonsuzluğu çok daha yakından duyumsar ve doğal olarak çok daha büyük bir keyfi yaşar.


Planör pilotu olmak isteyenlerin her şeyden önce 16 yaşını bitirmesi gerekir. Havacılık sevdalıları THK’nın Eskişehir-İnönü Hava Eğitim Merkezi’ndeki ÜCRETSİZ kurslarına katılarak amaçlarına ulaşabilirler. 40 günlük BAŞLANGIÇ kursu, ardından elbette isteyenler için iki aylık TEKAMÜL kursu ve son olarak da YÜKSEK TEKAMÜL kursunda A-B-C Brövelerini kazanırlar.

planor2


Planör Nedir?


“Planör” kelimesi dilimize Fransızca “Planeur” sözcüğünden girmiştir. Fransızca karşılığı “süzülerek uçmak, süzülerek uçarak mesafe kat etmek” demektir. Kelime anlamından da anlaşılabileceği gibi planör, üzerinde hiçbir güç kaynağı (motor) olmaksızın uçabilen bir hava aracıdır. Yüksek süzülmek kabiliyeti nedeniyle bu hava araçlarıyla uçmak, uzun mesafeler kat etmek mümkündür.


Planör Nasıl Uçar?


Motoru olmayan bu hava aracının uçabilmesi için ilk önce planörün havaya çıkarılması gerekir. Bu, ilk yıllarda lastik amortisörlerle yüksek tepelerden tıpkı sapanla havaya fırlatılmak suretiyle olmuştur. Daha sonraları ise gelişen teknolojiyle birlikte uçak arkasında çekilerek veya vinçle çekilerek planör havaya çıkarılmıştır. Havalanan planör süzülme kabiliyetiyle havada uçuşunu sürdürür. Hava içerisinde ufkun altına doğru süzülen planörün kanatlarına çarpan hava akımları kaldırıcı güç meydana getirerek kütlenin havada kalmasını sağlar.


Dünyada Planörcülük


Uçma fikri çok eskilere dayanmaktadır. İnsanoğlunun tarihinde uçma tutkusu önemli bir yer tutmaktadır. Mitolojideki uçan hayvanlar ve insanlar hep bu tutkunun eseridir.


Ancak teorik olarak uçma fikri ancak 16ncı asırda İtalyan bilgin Leonarda Vinci’nin helikopter benzeri çizimleriyle biçimlenmiş fakat karmaşık yapı ve teknik olanaksızlıklar nedeniyle uygulama imkanı olmamıştır. Daha sonraları ise İngiliz bilim adamı Kelley bu konuda araştırmalar yapmıştır. 1800 yıllarında ise Lobri adlı bir Fransız martı kuşuna benzeyen bir planör yaparak kısa bir mesafe de olsa uçmayı başarmıştır.


Daha sonraları İngiliz Pilçer ve Amerikalı Rayt kardeşler bu dalda araştırmalar yapmış, 1903 yılında Rayt kardeşler Lilihantal’ın çalışmalarını geliştirerek bu modelin üzerine motor koymuş ve çalışmalarına devam etmişler, motorlu uçakların temelini hazırlamışlardır.


Türkiye’de Planörcülük


Ülkemizde uçma fikri çok eskilere dayanmaktadır. Leonada Vinci’nin uçan bir araç üzerinde çalıştığı yıllarda yani 1600 yıllarında Hazerfen Ahmet Çelebi’nin takma kanatlarıyla Galata kulesinden havalanarak Lodos rüzgarı yardımıyla Üsküdar Doğancılar meydanına indiği rivayet edilmektedir. Yine aynı çağlarda Lagari Hasan adlı bir Türk mucitin 50 okka bantla çalışan 7 kollu bir roket icat ederek Padişahın önünde Sarayburnu’ndan uçarak barut bitince Sinanpaşa köşkü önünde denize indiği rivayet edilmektedir.


Daha sonra 1861 yılında Atıf Bey ince gürgen ağıcından ve ince saçtan yapılmış, el ve ayaklı işleyen, birkaç pervanesi olan bir uçak yapmıştır. Gerçek anlamda ise ilk planör uçuşu Göztepeli ve Galatasaraylı şahıslar tarafından 16 Mart 1934 yılında lastik amortisörle yapılmıştır.


1935 yılında ise Ankara’da Atatürk’ün direktifleriyle THK’na bağlı bir Planörcülük Okulu açılmıştır. İlk gelişen planörcüler yurt dışına ihtisas yapmaya gönderilmiş, dönüşlerinde ihtisas sahibi olarak birçok planörcü yetiştirmişlerdir.


Planör Başlangıç Kursları


Planör Başlangıç Kursları Planör Uçuş Okulu tarafından İnönü Eğitim Merkezi ve Akşehir Eğitim Merkezi’nde düzenlenir. Ayrıca talep olduğu takdirde uygun görülürse THK tarafından bölgesel kurslar da düzenlenebilir


Kursa katılmak isteyenler her yıl 1 Ocak’tan itibaren dilekçe ile Türk Hava Kurumu Genel Başkanlığı’na müracaat ederler. Müracaat edeceklerin katılacakları kurs döneminde 16 yaşından gün almış olmaları ve en az ortaokul mezunu olmaları gerekmektedir Müracaat sayısının fazla olması durumunda öncelik Okul Havacılık Kollarına ve Havacılık Kulüplerine tanınır.


Müracaatları kabul edilen öğrenciler kendilerinden istenen evrakları tamamlayarak Türk Hava Kurumu’na gönderirler. Daha sonra kendilerine yapılan çağrıda belirtilen merkezde kursa katılırlar ve 5-6 haftalık eğitime tabi tutulurlar.


Kurslarda başarı gösteren öğrenciler bir kez yalnız uçarak Planör “A” brövesi alırlar. Planör Tekamül kursuna katılacak öğrenciler kontenjan durumuna göre daha öne “A” brövesi almış başarılı, öğrencilerden seçilir. Bu kursu bitiren öğrenciler “B” ve “C” brövelerini takiben Planör Pilot Lisansının alırlar.


Uçuş Eğitimi


Başlangıç uçuş eğitimi iki safhadan oluşmaktadır;


a. Uçuş öncesi eğitim,


b. Uçuşla beraber yapılan eğitim.


Her kursiyer uçuş öncesinde, uçuşa hazırlık amacıyla 3 gün süresince ders görür. Bu dersler;


1.THK’nın tanıtımı


2.Kursiyerlerin hareket tarzı,


3.Havacılık tarihi,


4.Normal usuller,


5.Yer eğitimi,


6.Sınav


Bu derslerden normal usuller planörün teknik bilgilerini ve uçuştan önce yapılması gereken kontrolleri kapsar. Bu dersler sonunda yapılacak sınavda her biri 2 puan değerinde 50 test sorusu sorulur. Kursiyer bu sınavdan en az 70 puan almalıdır. Bu sınavda başarı gösteren kursiyer uçuş eğitimine başlar.

 

Ana Menü


Warning: Parameter 1 to modMainMenuHelper::buildXML() expected to be a reference, value given in /home/burakkyn/public_html/libraries/joomla/cache/handler/callback.php on line 99